Co se v článku dozvíte?
Ananas? A mohla bych ho vidět?
Ananas comosus neboli ananasovník chocholatý je původně jihoamerická rostlina dorůstající výšky 70–150 cm. Do Evropy se dostal až v 15. století, a to díky Kryštofu Kolumbovi, který rostlinu objevil při svých zahraničních plavbách a odvezl ji s sebou do Španělska. Ananasovník je známý především pro své lahodné žluťoučké plody. Vzhledem k nemalým nákladům na pěstování, převoz a péči se toto exotické ovoce stalo symbolem bohatství a vysloužilo si přezdívku „plod králů“.
Když někdy budete mít to štěstí vidět ananasovníkovou plantáž, pravděpodobně vás jako první zaujme velkolepá listová růžice, v jejíž mohutnosti se ztrácí krátký, asi 30centimetrový stonek. Listy ananasovníku by se daly popsat jako mečovité, tuhé, dužnaté a hladké. Jsou téměř metr dlouhé! Přibližně po dvou až třech letech od vysazení ananasovníku uzrává, právě v přízemní listové růžici, první plod.
Tento plod vzniká splynutím sousedících bobulí, které se vyvíjí ze semeníků jednotlivých květů. Ananas by se tedy korektně měl označovat jako plodenství, nikoli plod. Plodenství jsou většinou pokryta tuhou voskovitou kůrou, která vytváří typickou šestiúhelníkovou strukturu jeho povrchu – to jsou vlastně pozůstatky po původních květech. Nahoře na ananasu je tzv. „koruna“ z tuhých do růžice poskládaných lístků.
Pravidelné řádky plné exotiky
Největším producentem, který dodává ananasy na celosvětový trh, je Kostarika. Ta z celosvětové produkce přes 28 milionů tun ananasů zabírá úctyhodných 11 %! Těsně v závěsu za ní se drží Filipíny a Brazílie.
Ananasovník se pěstuje na rozsáhlých plantážích se záhony v řádcích. Tyto řádky od sebe bývají zpravidla vzdáleny 50 cm a jsou protkány sítí uliček o šířkách 50–120 cm. Tím se dosahuje četnosti 37 až 44 tisíc rostlin na jeden hektar! Každičká rostlina je zasazena ručně a rozestupy mezi jednotlivými sazenicemi musí být stejné. Pokud by byl rozsev nevyvážený, mohlo by docházet k nevyváženému poměru živin obsažených v jednotlivých kusech ovoce. Pro pěstování ananasu je nejvhodnější lehce vlhká písčitá půda, ideálně střední kyselosti.
V přirozených podmínkách trvá ananasovníku i dva až tři roky než přinese první plod a jedna jeho sazenice přinese každý cyklus pouze jediný kus ovoce. Pomalý růst ananasu nehraje do karet masovým producentům, a tak se celkový proces urychluje tzv. umělou iniciací kvetení, která zkrátí dobu zrání zhruba o polovinu původního času. Umělá iniciace kvetení bývá vyprovokována aplikací fytohormonů, což jsou hormony urychlující růst a dozrávání ovoce. Tyto chemické látky podle zprávy Sweet Fruit, Bitter Truth způsobují pracovníkům na plantážích dlouhodobé zdravotní problémy a znečišťují tamní vodní toky.
V našich sušených ananasech ale tento chemický koktejl nenajdete, protože víme, že kdo si počká, ten se dočká! Pokud je o ananasovník dobře postaráno, může se ve výjimečných případech dožít až úctyhodných 50 let. K tomu ovšem na plantážích nedochází, protože pro stálou produkci jsou po sklizni ananasovníky odstraněny a nahrazeny novou generací.
Cos zasel, to sklízíš
Poznat, kdy je ananas připraven ke sklizni, bývá ale často docela oříšek, protože závisí nejen na odrůdě, ale také na jeho dalším zpracování. Sklizeň ananasu začíná zpravidla mezi sedmým a čtrnáctým dnem po zežloutnutí ovoce, ale ananasy určené k přímé konzumaci se sklízí dříve, často ještě zelené. U nás si ale můžete být jistí, že jsme nechali usušit jen dokonale dozrálé kousky!
Plody se od spodní části stonku odlamují nebo odřezávají nožem zvaným „parang“ a mytím se zbavují nečistot. Na Kostarice je většina ananasů sklízena ručně, protože strojová sklizeň plody často poškodí či zcela zničí. Ze sběrných středisek ananasy putují do „balicích stanic“, kde vyškolení pracovníci kontrolují jejich kvalitu a sladkost pomocí nástroje zvaného refraktometr a připravují plody na export.
Ananas je neklimakterické ovoce, což znamená, že po sklizni již nezvyšuje svoji sladkost. Jak sladký jej koupíte, tak ho i budete jíst. Nemá tedy doma cenu na nic čekat – můžete se do něj pustit hned po příchodu z obchodu.
Na řadě je třídění
Po sklizni se ananas ručně třídí podle kritérií kvality. Je běžnou praxí klasifikovat ananas na základě odrůdy, hmotnosti, tvaru, zralosti a dalších faktorů. Ceny se odvíjí především od odrůdy a velikosti ovoce. Metoda třídění ananasu je velice subjektivní a může se lišit podle trhu či lokality. Proto je důležité sjednotit třídění a standardizaci ananasu, zejména pro export. Celosvětové standardy pro čerstvý ananas stanovují základní kritéria, která musí vývozové ananasy splňovat. Ananasy nesmí mít žádné defekty slupky, koruna listů nesmí být poškozená a musí být bez klíčků. Naprosto vyloučené je pak poškození dužiny uvnitř plodu. To vše je pro nás prémiová kvalita.
Kam s ním dál
Po umytí a roztřídění se rozhoduje, co se s ananasem stane dál. Tradičně se konzumuje čerstvý. Často se ale setkáte i s konzervovaným nebo doslazovaným ananasem. To bohužel není ten nejekologičtější ani nejzdravější způsob, jak k tomuto ovoci přistupovat. Konzervovaný ananas je plný přidaného cukru, stejně jako ananasové marmelády, ve kterých je ovocná složka zastoupena pouze z části. A zbytek? Opět extra cukr.
My ve Světě plodů jsme tento „cukrový problém” vyřešili po svém. Ať už se jedná o křupavý lyofilizovaný ananas nebo o vláčný prémiový sušený ananas z Kostariky, vždy dostanete jen a pouze 100 % ananasu. Přesto si naše ananasy zachovaly slaďoučkou chuť i vůni, takže je milují i děti! Jak je to možné? Necháme ananas kompletně dozrát a usušit přímo na Kostarice! Sušením v místě produkce navíc zmenší svůj objem, což znamená, že jejich transport k nám do Česka je o téměř 70 % ekologičtější než transport syrových plodů.
Chcete si ananas vzít s sebou na svačinu, ale do kapsy se vám celé balení nevejde? Zkuste naši 100 % ananasovou tyčinku, se kterou cestování není žádný problém! „Královské“ ovoce si díky ní můžete dopřát ve škole, na výletě a brzy snad i na dovolené u moře bez krabiček a upatlaných rukou od šťávy z čerstvého ovoce.
Rostlina do květináče i na plantáž
Ananasovník ovšem není rostlina, která by se dala pěstovat pouze na plantážích. Daří se jí také u nás, tedy spíše v našich domácnostech. Pokud ve vašem bytě zaujme místo, kde bude mít k dispozici přiměřené množství světla a denní přísun slunečních paprsků, vykouzlí vám doma letní exotické zátiší a navíc zvlhčí suchý vzduch, který bývá v bytech mnohdy nevyžádaným společníkem.
Pro pěstování v domácnostech je potřeba jen listová růžice, kterou získáte odkrojením od těla ananasu. Růžici poté vložíte do širší sklenice a umístíte ji na suché místo, kam nesvítí slunce. Po 1–2 týdnech, kdy se na růžici vytvoří zárodky kořenů, je připravena k výsadbě. Rostlinka si libuje v teplotách od 20 do 45 °C, tak nemusíte mít strach, že by jí u vás doma bylo horko. Naopak je potřeba jí v zimních měsících spíše přitopit.
Tak co, vrhnete se do pěstování vašeho domácího ananasu? Nebo jeho pěstování přenecháte profíkům a raději zaženete myšlenky na exotiku našimi dozlatova usušenými krasavci? Ať tak, či onak, nalaďte se na letní vlnu a nezapomeňte své zážitky s ananasem sdílet i s námi!