V článku se dozvíte zajímavé podrobnosti o tom, že…
- Čokoláda pochází z pralesa.
- Největšími mlsouny čokolády jsou Švýcaři.
- Hořká čokoláda je zdravá.
- Je dokázáno, že po čokoládě jsme šťastní.
- Ani bílá čokoláda by bez kakaovníku nebyla.
- Existuje slaninová, capuccino i pomerančová čokoláda.
- Na světě je jen málo věcí, které by se někdo nepokusil vyrobit z čokolády.
- Čokoláda má své významné dny v kalendáři.
- Čokoláda propletla svůj dějinný příběh i s Titanikem a druhou světovou válkou.
- Největší čokoláda na světě vážila 13 tun.
1. Čokoláda roste na stromě
Botanikové bohužel ještě nedokázali vyšlechtit odrůdu, která by pod listy ukrývala tabulky čokolády. Ale bylo by to skvělé, co říkáte? Zatím si však musíme vystačit s kakaovými boby, které se zpracováním na čokoládu přemění. Rostou na stromě Theobroma cacao – tak se botanicky nazývá kakaovník pravý. Roste jen v tropech a může dosahovat výšky až 15 metrů, ale běžně se udržuje nižší kvůli sklizni. Na jednom stromě rozkvete až 6 tisíc květů, z nichž ale dozraje jen okolo 20 až 30 plodů – kakaových bobů. Pro průmyslovou výrobu se pěstuje zejména na plantážích, ale kakaové boby používané pro výrobu prémiových produktů se nechávají růst přímo v pralese.
Zbytky kakaa byly objeveny na květináčích z nálezů datovaných už do roku 1900 před naším letopočtem! Místní kmeny Střední Ameriky pěstovaly kakaovníky přímo v pralese a postupem času se z kakaa stal zdroj jedné z nejoblíbenějších cukrovinek na světě. Věděli jste, že jméno mu dal švédský botanik Carl Linné v roce 1753? Ten Carl Linné, který navrhl a založil celou botanickou taxonomii!
2. Nejvíc mlsají čokoládu Švýcaři
Není to jen váš pocit, kakao a čokoláda opravu hýbou světem. Celosvětový maloobchodní prodej čokolády v roce 2016 činil přibližně 98 miliard amerických dolarů! Největším producentem kakaových bobů je Pobřeží slonoviny – v sezóně 2019/2020 šlo z této západoafrické země na světový trh přes 2,1 milionu tun kakaových bobů! Spolu s Ghanou, Nigérií a Kamerunem se starají o 70 % celosvětové produkce.
Faktem ale zůstává, že skutečnými čokoládovými mistry jsou především evropské země, které vytváří z kakaových bobů delikátní pochoutky. A nejen to. Jsou také největšími konzumenty čokolády. Ve Švýcarsku podle statistik (v přepočtu na obyvatele) najdeme největší konzumenty čokolády na světě. Průměrný Švýcar za rok sní 8,8 kg čokolády!
3. Čokoláda je zdravá
Konec zavedeným mýtům, že čokoláda způsobuje akné, je špatná pro naše zuby a přibíráme po ní! Ve Světě plodů kvalitní čokoládu milujeme a mrzí nás, že má tak špatnou pověst. Ve skutečnosti za všechny tyto nešvary nemůže čokoláda, ale cukr. Ten se často přidává do nekvalitních čokolád ve velkém, právě na úkor kvalitních surovin. Kvalitní hořká čokoláda vám naopak může přinést i významné zdravotní benefity.
Kromě toho, že uspokojíme své chuťové pohárky, dostaneme do těla spolu s hořkou čokoládou i látky prospěšné našemu zdraví. Ptáte se, v čem je čokoláda zdraví prospěšná? Faktem je, že kakaové boby obsahují fenoly a flavonoidy. To jsou antioxidanty, které pomáhají našemu tělu bojovat proti oxidačnímu stresu. Antioxidační účinky kakaa mohou přímo ovlivnit inzulínovou rezistenci a následně snížit riziko cukrovky. Zároveň čokoláda obsahuje hořčík, měď, draslík a vápník, což jsou minerály, které snižují riziko vysokého krevního tlaku a aterosklerózy.
4. Po čokoládě jsme skutečně šťastní
Není to jen o sladkém požitku rozplývající se kakaové chuti v ústech. Je v tom i chemie! Hořčík obsažený v čokoládě pomáhá nastartovat náš metabolismus a díky antioxidantům se zase zbavíme stresu. V roce 2007 dokonce psycholog David Lewis publikoval výzkum, v němž poukazoval na to, že dobrá čokoláda, je ještě „lepší“ než líbání, protože po čokoládě nám v těle zůstane blažený pocit déle. Může za to alkaloid fenylethylamin, který v našem těle zvyšuje hladinu endorfinů. No kdo by po takové bombě nebyl šťastný?
5. Je bílá čokoláda skutečně čokoláda?
Často se můžete dočíst v článcích o zajímavostech o čokoládě, že bílá čokoláda není čokoláda. To ale není tak úplně pravda. To, že neobsahuje kakaový prášek, ještě neznamená, že bychom nepotřebovali kakaovník, abychom ji mohli vyrobit. Jak je to možné? Kvalitní bílá čokoláda obsahuje takzvané kakaové máslo. To je vlastně tuk lisovaný z kakaové hmoty při výrobě samotného kakaa. Podle platných pravidel ho bílá čokoláda musí obsahovat alespoň 20 %. V nekvalitních čokoládách ho často doplňují palmovým tukem, velkým množstvím cukru a dalšími umělými náhražkami. Bílá čokoláda od nás má ale kakaového tuku úctyhodných 29 % a k tomu extrakt z pravé bourbonské vanilky. Mňam!
6. Zakousněte se do slaninové čokolády
Nejoblíbenější čokoláda je ta mléčná. Není se čemu divit. Je sladší než hořká, ale přitom si zachovala slastnou chuť kakaových bobů. A stejně jako třeba u zmrzliny, i čokoláda je předmětem neustálých inovací. Co takhle se zakousnout do tabulky slaninové čokolády? Jak asi chutná čokoláda s příchutí sýru a cibule? V roce 2013 jste si takovou tyčinku mohli koupit u irské firmy Tayto. Na Kubě zase vymysleli čokoládu s tabákem a malá čokoládovna z Wisconsinu zase nabízí čokoládu s shiitake houbami. Firma M&M nabízela i čokoládové pecičky s příchutí dýně!
Ve Světě plodů se zatím držíme při zemi. V naší nabídce najdete sladkokyselou pomerančovou, karamelovou, nugátovou a pro milovníky kávy i capuccino! Ale kdo ví, čím se necháme inspirovat příště.
7. Kulturní fenomén i umělecké dílo
Představte si, že jste v hotelu a všechno okolo je v designu čokolády. Ráj na zemi? Na světě je jen málo věcí, které by se někdy někdo nepokusil z čokolády vyrobit. Tvarují se z ní sochy, vyrábí se z ní nábytek... z čokolády se dají dokonce vytvořit lego kostičky!
V roce 2013 bylo v Belgii vyrobeno půl milionu poštovních známek, které nejen že na sobě měly obrázek této pochoutky, ony po ní i voněly! Vonné látky z čokolády se přidávají také do parfémů. No řekněte, kdo by nechtěl vonět jako pralinka? Po čokoládě se dokonce jmenují i hory na Filipínách, takzvané Chocolate hills, které mají v období sucha hnědou – čokoládovou barvu. A věděli jste, že si dokonce můžete poslechnout opravdovou čokoládovou symfonii? Stačí vám k tomu gramofon a čokoládová deska. Poslechněte si, jak zní!
8. Sváteční dobrota po celý rok
Čokoláda slaví svátek hned dvakrát ročně. No řekněte, kdo z nás to má? Tedy kromě Petra. Světový den čokolády vychází na 7. července a mezinárodní den čokolády je 13. září. Čokoládový den můžete oslavit čokopecičkami v ranní kaši, k odpolední kávě si dát pekanové tartaletky s čokoládou a večer si zpříjemnit horkou čokoládou a napínavou knížkou. Tahle sladká dobrota je součástí i jiných svátků. Vzpomeňte na středoevropské figurky k Mikuláši nebo na Velikonoce, americký Halloween nebo apríl ve Francii. Tam je tradiční pochoutkou čokoládová ryba „Poisson d’Avril“.
9. Čokoláda zachraňuje životy
Zakladatel společnosti Hershey’s, čokoládový magnát Milton Hershey, měl původně odjíždět kvůli svým obchodním záležitostem z Anglie do Ameriky 10. dubna. Pak ale zjistil, že by do Ameriky dorazil pozdě, a tak zrušil zálohu na lístek a přerezervoval si svoji cestu na zaoceánský parník America. A udělal dobře! 10. dubna 1912 totiž vyplouval z Evropy na svou první a poslední cestu Titanic.
Kdo ví, jestli by se po případné Hersheyho smrti jeho byznys rozjel tak, jak ho známe dnes. Během druhé světové války oslovila známého výrobce cukrovinek dokonce americká armáda. Ta u Hershey’s nakoupila přesně specifikované čokoládové tyčinky po 4 uncích (113,4 gramů). Nepředstavujte si však žádné gurmánské potěšení – vojáci ji neměli na mlsání. Tato čokoláda prý „chutnala jen o trošku lépe než vařené brambory“ a neroztékala se v teple. Sloužila hlavně jako nouzová dávka energie, kterou měl každý vždy v kapse. Obsahovala kromě kakaové hmoty, cukru a sušeného mléka také ovesnou mouku a byl do ní přidán i vitamín B, aby se u vojáků předešlo nemoci beriberi.
10. Největší a nejdražší čokoláda na světě
Čokoláda drží i spoustu šokujících „nej“. Největší čokoládová tyčinka na světě měřila 383,24 metrů čtverečních a v únoru 2020 ji vyrobila ji holandská firma Van Noppen jako oslavu výročí svého ateliéru. Čokoláda vážila přes 13 tun! Chcete se podívat, jak se vyráběla?
Nejdražší prodanou čokoládovou tyčinkou se pak stala 100letá čokoládová tyčinka Cadbury. Anonymní kupec za tuto 10centimetrovou cukrovinku zaplatil v přepočtu přes 25 tisíc korun! Důvodem bylo kromě stáří také to, že tato tyčinka byla až na Antarktidě. Na cestu se vydala s kapitánem Robertem Scottem při vůbec první expedici Discovery.
Tak co? Dostali jste během čtení chuť na lahodný kousek čokolády? Okouzlí vás plná chuť 100% hořké čokolády, nebo raději sáhnete po jemné mléčné variantě? Praktické pecičky nebo tradiční tabulky s netradičním příběhem, u nás si přijde na své každý čokoládový gurmán!