Co se v článku dozvíte?
Co jsou mrazem sušené potraviny?
Ovoce sušené teplem zná každý. Kromě této staré klasiky však ve Světě plodů najdete i ovoce sušené mrazem – takzvanou lyofilizací. Jak je to možné a co to přináší? Suroviny jsou zmraženy při teplotě až -100 °C a zároveň při nízkém tlaku. Tak ztrácejí téměř všechnu vodu, ale ponechávají si vitamíny i minerály. Odstranění vody znemožňuje množení bakterií a během procesu se zlikvidují také kvasinky a plísně, které se běžně nacházejí kolem nás.
A abychom nezapomněli, barva i chuť zůstává stále stejná a suroviny vydrží mnohonásobně déle než ty čerstvé. Podrobně jsme celý proces sušení mrazem popsali v našem článku. Teď ale o jejich skladování.
Proč dbát na správné skladování lyofilizovaných surovin?
Pokud si nedáte záležet na skladování lyofilizovaných potravin, mohou vám navlhnout a budou měkké a gumové. Zároveň se v takto navlhnutých surovinách může snadněji objevit plíseň či nežádoucí návštěvníci. A třeba takový mrazem sušený prášek vám ztvrdne.
Pokud chcete, aby si vaše lyofilizované jahody udržely tvar a křupavost, přidávejte je na dezerty, do jogurtů či kaše vždy rovnou z balíku nebo dózy. Když je necháte venku déle, pohltí vzdušnou vlhkost a budou gumové. V případě, že je necháte v jogurtu či v kaši namočené déle, nasáknou a ztratí svoji křupavost, což však samozřejmě nemusí být na škodu!
Svou strukturou připomíná rehydratované lyo ovoce třeba to z kompotu, ale chuť, tu má stále jako čerstvé! My máme mrazem sušené ovoce nejraději hezky křupavé, proto si ho do svačin přidáváme přímo ze sváčonosiče, ve kterém je od jogurtu oddělené až do doby, než na něj máme chuť. Ideální na cesty i do práce!
S nevítanou vlhkostí uvnitř balení může souviset i plíseň. Když mrazem sušené suroviny špatně zavřete a dostane se k nim vlhko, je dost pravděpodobné, že se po čase objeví i plíseň. Proto je dobré mlsat každý den – tak alespoň zkontrolujete, zda jste náhodou naposledy nezavřeli balení nebo dózu špatně!
Pokud si nedáte pozor na důkladné uzavření lyofilizovaného prášku, mohou se v balení vytvořit hrudky, v tom horším případě prášek celý ztvrdne. Takový prášek se špatně používá a zbytečně budete ztrácet čas, když se jej budete snažit opět rozdrobit. Hrudky nemusí vadit například ve snídaňové kaši, ale pokud prášek přidáváte do krému nebo jím zdobíte dezerty, mohl by to být problém.
Jak správně skladovat lyofilizované suroviny
Naše ovoce a zelenina jsou pořádně vysušené, a tak by při správném skladování neměla nastat žádná nemilá překvapení. Nejběžnější doporučení je skladovat mrazem sušené suroviny v nádobě, která vám nepropustí žádný vzduch, vlhko ani pachy. Vhodné materiály jsou sklo, plast anebo kov.
V praxi vám postačí naše znovuuzaviratelné ZIP balení, zavařovačky, nebo vakuové sáčky či plechovky. Důležité je nádobu vždy důkladně utěsnit. Lyofilizované suroviny skladujeme v ZIP sáčcích u nás v Břidličné i na prodejnách, aby se k vám dostaly vždy v plné kráse!
Můžete také využít vzduchotěsné skleněné dózy, které nejenže ozdobí vaši kuchyň, ale také poskytnou skvělou ochranu pro vaše potraviny. Naše nové dózy jsou vyrobeny z vysoce kvalitního skla a vybaveny těsněním, které zabraňuje přístupu vzduchu a vlhkosti. Díky nim budete mít dobroty stále na očích a zdravé mlsání vždy po ruce!
Pořiďte si praktické dózy na skladování lyo ovoce
Kam s nimi?
Nezapomeňte doma zajistit vhodné podmínky pro skladování mrazem sušeného ovoce a zeleniny. Důležitým faktorem je i světlo a teplota. Měli bychom je skladovat na tmavém a suchém místě a při pokojové teplotě (do 22 °C). Zároveň je dobré je chránit před přímým slunečním zářením. Pokud je skladujete v spíži nebo ve skříni, je vhodné dbát i na to, aby byla teplota stálá a moc se neměnila.
Pokud vám surovina navlhne a je gumová, nepanikařte. Ztrácí sice svoji křupavost, ale ne svou nutriční hodnotu a chuť! Jen ji doporučujeme v brzké době spotřebovat, aby se do ní nezakously plísně nebo bakterie.
Tipy & triky
Vyberte si ve svém domě místnost, která je obvykle tmavá a bez oken. Sklep, spíž nebo skříň jsou obvykle nejlepšími místy pro skladování mrazem sušených surovin, protože mají stabilní teplotu. Naopak nevhodné prostředí je okolo sporáku, kde je obvykle vysoká vlhkost z vaření.
Další možností je přidat do sáčku nebo nádoby sáček vysoušedla, které pohlcuje vzdušnou vlhkost. Samozřejmě ne jen tak ledajaký, používejte jen ty, které jsou vhodné pro použití s potravinami – třeba jako ty, které jsme přidali do balení lyofilizovaných prášků. Občas je také nutné jej vyměnit nebo nechat vysušit.
Na správné skladování potravin je třeba dbát u všech typů zpracování surovin. Ať už si vyberete ovoce lyofilizované, sušené nebo čerstvé, vždy se řiďte doporučením o skladování. Tak budete moci mlsat déle a zabráníte zbytečnému plýtvání jídlem.
Věděli jste, že…?
- Proces sušení ovoce a jiných potravin mrazem není pouze aktuálním trendem.
- Využívali jej už peruánští Inkové, kteří nosili svou úrodu do výšek Machu Picchu. V Andách tak byli schopni uchovávat brambory v nízkých teplotách i několik let.
- Během druhé světové války se lyofilizace používala k uchování krevní plazmy.
- Momentálně využívá mrazem sušené potraviny i NASA, která oceňuje hlavně jejich dlouhou trvanlivost, nízkou hmotnost a také to, že si zachovají všechny vitamíny a minerály.