Co se v článku dozvíte?
Buráková legenda aneb Z historie oříškových másel
Nejznámějším ořechovým máslem je to arašídové neboli burákové. A to i přes paradox, že arašídy nejsou ořechy, ale luštěnina! Domovinou burákového másla je USA, kde si ho nejčastěji dopřávají na toustu s marmeládou. Legendární kombinace peanut butter & jelly tady už po několik generací zůstává evergreenem nejen školních svačin.
K nám si tato másla, krémy či pasty probojovaly cestu teprve nedávno. Největší boom zažívají v posledních deseti letech. K jejich propagaci přispěla fitness komunita, která se často inspiruje výživovými trendy a recepty ze zahraničí. Dnes jsou ořechová másla běžnou součástí jídelníčku vyznavačů zdravé stravy, milovníků ořechů a nenapravitelných mlsounů. Kromě specializovaných obchodů a prodejen zdravé výživy je seženete také v supermarketech. Vybírejte ale pečlivě, složením se totiž másla mohou výrazně lišit!
Na výrobu másel a past se používají i semínka, což ale není žádná novinka. Dlouhou tradici má například sezamová pasta tahini, která je neodmyslitelnou součástí arabské kuchyně. Kromě hummusu z ní vykouzlíte třeba chutný dip na salát.
Věděli jste, že...
Sezam je bohatý na vápník, železo a antioxidanty. Jeho semínka jsou ale velmi malá na to, abychom je dokázali důkladně rozkousat. Někdy tak mohou trávicím traktem projít v celku, tím pádem bez užitku. Rozemletím na jemňoučkou tahini pastu se zvýší jejich stravitelnost i šance, že našemu tělu předají prospěšné živiny.
Tolik různých druhů!
Druhů oříškových másel je tolik, že pravděpodobně nebudete vědět, po kterém sáhnout dřív. Nenechte se mýlit, neliší se jen tím, jestli jsou z kešu, nebo pistácií!
Čistá ořechová másla
Jednodruhová másla a pasty vyrobené jen a pouze z ořechů. Vynikají plnou chutí a hodí se do sladkých i slaných pokrmů. Jsou skvělá, protože neobsahují žádná umělá dochucovadla – často totiž stačí jen a pouze krémová chuť ořechů. Sáhnout u nás můžete po pastě z arašídů, mandlí, lískových oříšků, kešu, pistácií, kokosu nebo třeba makadamů!
Slazená a ochucená ořechová másla
Na trhu najdete i oříšková másla s přidaným cukrem, sirupem či jiným sladidlem. Z ochucených variant je pro nás favoritem ořechové máslo s kakaem a potom také Kolatch Tuby. Vyrábí se na Slovensku a k vám připutují v praktickém balení, abyste si je mohli vzít na výlet, do práce i na svačinu třeba do auta.
Proteinová ořechová másla
Libůstka, která potěší nejen fitness nadšence. Přidáním syrovátkového či rostlinného proteinu vznikne z proteinového ořechového másla výživná bomba, která zdravé tuky z ořechů vyváží bílkovinami. Zvýší se tak schopnost másel nasytit vás a mírně se sníží jejich kalorická hodnota. A ta chuť! Z té si teprve sednete na zadek.
Jemná a křupavá ořechová másla
Preferovaná konzistence je jen na vás. Másla mohou být rozemleta úplně najemno nebo obsahovat různě velké kousky, které chuťový zážitek doplní labužnickým křupáním.
Semínkové pasty
Výživná semínka v tekuté formě si zamilují i odpůrci „ptačího zobání“. Za zkoušku stojí už zmiňovaná tahini pasta nebo výživná pasta z konopných semínek. Tu si jednoduše přidáte do smoothie, a obohatíte ho tak o esenciální omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
Různá balení
Kromě sklenic máme ořechová másla také v praktickém doypacku, který snadno podojíte do poslední kapky. Ty menší jsou ideální na cesty, větší pak zajistí doplnění zásob do už vybílených skleniček. Už jste měli třeba máslo v tubě?
Jak se ořechová másla vyrábí?
Každá značka přistupuje k výrobě ořechových másel po svém. Základní postup ale zůstává podobný. Některé ořechy je lepší předem opražit, některé jsou výborné jen tak. Po vychladnutí následuje drcení na menší kousky a mletí, které může trvat až 12 hodin. Je totiž potřeba, aby byla másla krásně jemná a krémová. Ke zpracování se nejčastěji používá koloidní mlýn s odstředivkou.
Ořechové máslo si ale můžete vyrobit i doma. Chce to kvalitní ořechy, výkonný mixér a trochu (víc) trpělivosti. Nejlépe to jde s kešu oříšky, které jsou typické svou jemností a měkčí strukturou.
A na koho se spoléháme my? Naše srdce si získal český výrobce másel Lepé. K celému procesu výroby se staví zodpovědně, nedá dopustit na tradiční postupy a pečlivě si hlídá kvalitu surovin – stejně jako my! A je to znát – ořechová másla Lepé jsou krásně jemná a tekutá, netuhnou, nedrobí se a nehrudkovatí. Navíc másla necestují okolo světa a jejich nákupem podporujeme šikovné české ručičky.
Na co si dát pozor?
Nenechte si mazat palmáč kolem pusy. Do složení ořechových másel rozhodně nepatří ztužený a palmový tuk. Do jednodruhových ořechových másel není potřeba přidávat vůbec žádný olej ani zbytečné konzervanty či emulgátory. V těch ochucených často najdete přídatné látky. Vyhněte se máslům dochuceným umělými sladidly nebo glukózo-fruktózovým sirupem a vždy se dívejte kromě chuti i na složení.
Zásadní je také správné skladování. Ořechová másla skladujte při pokojové teplotě – při vyšších nebo nižších teplotách může dojít k samovolnému oddělování tuku. V lednici navíc másla zbytečně ztuhnou a ztratí na své lahodnosti. Pokud je v horizontu několika týdnů spotřebujete, bez obav je můžete nechat ve spíži. Před konzumací je stačí promíchat lžičkou.
Jak oříšková másla a pasty použít?
Využití ořechových másel je oproti běžným ořechům mnohem rozmanitější. Dají se mazat, nalévat, přimíchávat nebo jen tak mlsat lžičkou. V praxi to znamená pohodlnější konzumaci zdravých tuků a dalších prospěšných látek, na kterou snadno zlákáte nejen sami sebe, ale i děti.
- Natřete je na toust – kromě „americké“ marmelády zkuste kombinaci s banánem a skořicí.
- Ozdobte ovesnou kaši či lívance – snídaně a sladká jídla získají s trochou másla šmrnc, ale i lepší nutriční vlastnosti a schopnost zasytit na delší dobu.
- Vezměte je na výlet – s praktickou tubou se bude cestovat jedna báseň. Kam se s ní vydáte příště – do hor nebo do města?
- Zjemněte omáčku – arašídová chuť ladí s asijskými pokrmy, kešu máslo pak zastoupí smetanu v krémových omáčkách. Vyzkoušet ořechová másla můžete také v marinádách na maso.
- Využijte je při pečení – přimíchejte másla do těsta nebo krému, třeba takový pistáciový cheesecake je naprostá bomba! Své uplatnění najdou i v nepečených raw dezertech nebo domácí zmrzlině. A s čokoládou vytvoří dokonalou polevu na dort, uvidíte!
- Připravte dip do salátu – pochutnáte si, a navíc zvýšíte vstřebatelnost vitamínů ze zeleniny, které jsou rozpustné jen v tucích. Chcete vědět víc o správném kombinování potravin?
- Vyrobte rostlinné mléko – máslo jednoduše smíchejte s vodou. Připravíte si tak alternativu živočišného mléka, i když nemáte doma výkonný mixér.
Pravda na dně sklenice
Kolik ořechového másla si můžete denně dopřát? Přestože jsou ořechy a ořechová másla zdravá, jsou také plná energie. Ve velkém množství proto umí pěkně zahýbat s kalorickým příjmem. Jejich optimální porce se nedá zobecnit, pro každého je jiná – odvíjí se od výkonnosti metabolismu, fyzické aktivity i skladby celého jídelníčku.
Jedno pravidlo však přece jen platí pro všechny: při mlsání ořechových másel k sobě buďte upřímní. Jsou totiž tak dobrá, že se vidina malé čajové lžičky snadno změní v obří lžíci. Nebo tři. Porce uvedená na obalu označená jako „jedna čajová lžička“ se rovná přibližně 16 gramům másla. Je to méně, než byste možná řekli. Rozhodně zapomeňte na vrchovatou lžíci s přetékající okraji. Pokud si ale pohlídáte svůj příjem jako celek nebo budete mít přes den napilno, klidně u snídaně zabořte lžičku do másla pořádně.
Ořechová másla jsou prostě láska. Potvrdí vám to jedenáct z deseti ochutnávačů! Jedna lžička málokdy stačí a načatá sklenička ve spíži vám jednoduše nedá spát. Ať tak či tak, věříme, že si toto krémové potěšení oblíbíte stejně jako my. Pokud se budete řídit našimi radami o výběru a neslupnete na posezení celou sklenici, můžete mlsat s pocitem, že svému tělu dopřáváte to nejlepší zdravé mlsání.