Co se v článku dozvíte?
Nejstarší sladkost na světě
Datle jsou považovány za vůbec nejstarší lidmi pěstované ovoce. Podle fosilních nálezů vzkvétaly datlové palmy, na kterých toto exotické ovoce roste, na naší planetě už v době před 50 miliony let. Zmínky o datlích najdeme v Koránu i v Bibli. Po celou svou dlouhou historii v lidském jídelníčku byly datle pro lidstvo zásobárnou energie i bohatým zdrojem zdraví prospěšných látek. Ohledně území prvního výskytu datlových palem nepanuje mezi odborníky shoda. S největší pravděpodobností mohly původně růst v pouštních oázách severní Afriky, okolo Perského zálivu či v Mezopotámii.
Dnes se na datlových palmách (datlovnících) pěstuje přes 200 různých odrůd datlí. Nejčastěji se jedná o odrůdy Medjool, Barhi, Deglet Noor, Mazafati, Sayer či Thoory. Jednotlivé druhy se mezi sebou značně liší. Vyznačují se svou specifickou velikostí, tvarem, barvou i chutí.
Pro všechny odrůdy ale platí, že se pěstují v teplých a suchých oblastech tropů a subtropů. Datlovníkům se daří hlavně v arabských zemích, kde patří jejich plody k základním potravinám již po tisíce let. Datle se zde jedí čerstvé, sušené i polosušené a používají se také jako nepostradatelná složka mnoha tradičních sladkých pokrmů, dezertů i nápojů. Mezi největší producenty datlí patří Egypt, Saudská Arábie, Írán, Alžírsko, Irák a Pákistán. Chcete vědět o pěstování datlí víc?
Datlové palmy dosahují výšky 15–25 metrů. Může se jednat o jeden samostatný kmen, nebo o shluk několika kmenů se společnými kořeny. Plody rostou ve velkých hroznech, které visí společně s dlouhými listy z vrcholku palmy. Podle odrůdy produkuje jedna datlová palma 70–140 kg plodů za rok.
Sklizeň probíhá ručně, a ačkoliv čerstvě sklizené datle připomínají velkou scvrklou rozinku, uvnitř si stále uchovávají vlhkost. Botanicky se datle řadí k peckovicím – to proto, že v jejich jádru se nachází pecka. Většinou mívá podlouhlý tvar a je obalená sladkou a výživnou dužinou. V obchodech i na našem e-shopu ale narazíte i na vypeckované datle.
Zdroj energie, vitamínů i vlákniny
Každý, kdo někdy ochutnal datle, si zajisté vybaví jejich typickou sladkou chuť. A není se čemu divit – ze zhruba 70 % jsou datle tvořeny sacharidy. Jestli vás zajímá poměr glukózy a fruktózy, je to téměř půl na půl. Datle tak patří mezi vůbec nejsladší druhy ovoce. Bílkoviny v nich ale budete hledat jen stěží a tuku obsahují také minimum.
V našich končinách se datlovníky nepěstují, a tak se čerstvé datle na pultech obchodů až na jednu výjimku moc neobjevují. Nejčastěji se u nás můžeme setkat se sušenými datlemi, pro které je kromě nízkého podílu vody typická také vysoká energetická hodnota. Zmíněnou výjimkou jsou datle odrůdy Medjool, které sice na první pohled vypadají jako sušené plody, ale ve skutečnosti si procesem sušení nikdy neprošly! Jste překvapení?
Po sklizni se totiž naopak mrazí! Přijdou tak o část tekutin, takže chápeme, že na první pohled opravdu vypadají jako sušené ovoce. Pozor na to, až se do těchto největších a nejlahodnějších datlí budete chtít zakousnout! Dužina je sice krásně vláčná, uvnitř se ale skrývá tvrdá pecka.
Sušené datle jsou skvělým zdrojem vlákniny. Přestože je tato složka stravy nestravitelná a tělo z ní nezískává žádnou energii, je pro zdravé fungování organismu nepostradatelná. Vláknina pomáhá zvyšovat objem stravy, a tím vyvolává pocit nasycení. Zároveň ovšem nezvyšuje energetický příjem.
Datle jsou bohaté také na vitamíny skupiny B, které se podílejí na správném fungování metabolismu, podporují soustředěnost a bojují proti stresu. Nejvíce zastoupeným minerálem v datlích je draslík, který hraje klíčovou roli ve správném fungování svalů, nervového systému a srdeční činnosti. Z minerálů obsahují datle také vápník, fosfor a hořčík. Díky vysokému podílu železa jsou sušené datle odborníky doporučovány při únavě a slabosti způsobenými chudokrevností.
Podle vědeckých výzkumů jsou datle v rámci sušeného ovoce jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů. Tyto látky plní v organismu řadu důležitých funkcí. Lidské tělo si je ovšem neumí samo vytvářet, a tak je nutné je v dostatečném množství přijímat stravou. A co spolu s antioxidanty získáte? Mají protizánětlivé účinky, regulují činnost enzymů a podporují správné fungování jater.
5 důvodů proč jíst datle
1. Zdravý zdroj energie při sportu i výletech
Datle jsou typické pro jejich obsah sacharidů. A kde jsou sacharidy, je i energie! Pokud si tedy hlídáte příjem sacharidů, měli byste je do jídelníčku zařazovat v omezeném množství. Tato vlastnost však dělá z datlí na druhé straně perfektní zdroj energie při sportu. Navíc současně dodáte svalům poctivou dávku minerálů.
Jako skvělá zdravá svačinka na trénink i na túru poslouží třeba naše malinová raw tyčinka se základem z datlí. Je nejen lahodná a zdravá, ale také šikovně tenoučká, aby se vešla do vaší kapsy nebo cyklistického dresu.
2. Ovoce studentů
Blíží se zkouškové, písemky nebo prezentace v práci? Pokud se toho potřebujete hodně naučit nebo se potřebujete dlouhodobě koncentrovat, jsou pro vás ideální svačinou právě datle.
Pod vrásčitou slupkou datlí se totiž ukrývají vitamíny skupiny B (zejména B5), které podporují soustředění, snižují stres a přispívají k duševní pohodě. Před další dlouhou studijní nocí tak příště sezobněte pár datlí. Vaše koncentrace vyletí do nebeských výšin a svému mozku zajistíte dlouhotrvající přísun energie na zapamatování kvant nových informací.
3. Pro klidné usínání
Máte plnou hlavu starostí, jste ve stresu a špatně se vám usíná? Pak byste do svého jídelníčku měli zařadit datle, protože obsahují aminokyselinu tryptofan. Tato látka pomáhá tělu regulovat hladinu hormonu serotonin, jenž se po setmění mění na melatonin. A melatonin je právě ten kouzelník, který nám pomáhá usnout.
Pravidelná konzumace datlí vám může pomoci upravit tzv. cirkadiánní rytmus, tedy biologický rytmus těla tak, aby se vám každý večer snadno a rychle usínalo. Datle přitom můžete konzumovat kdykoliv během dne. Co takhle obohatit svačinu o pár kousků našich raw válečků s datlovým základem?
4. Proti nevolnosti a zažívacím problémům
Čerstvé datle se v našich končinách sice nedají tak snadno sehnat, ale v arabských zemích se odpradávna používají na zklidnění podrážděného žaludku. Čaj z čerstvých datlí patří v Turecku k zaručeným a osvědčeným receptům na žaludeční křeče. Nezralé plody pak pomáhají při průjmech. Zralé a sušené datle s vysokým podílem vlákniny pomáhají zase při zácpě.
Je vědecky prokázáno, že vláknina nejenže navozuje pocit sytosti, ale zlepšuje také proces trávení a váže na sebe odpadní a toxické látky, které ve stolici odvádí z těla ven. Na univerzitě v Readingu proběhl výzkum na 22 osobách, které po dobu tří týdnů konzumovali 7 datlí denně. Podle výsledků došlo u účastníků studie za těchto 21 dní k významnému nárůstu pohybů střev a častějšímu vyprazdňování.
Pokud tedy chcete mít v bříšku jako v pokojíčku, slupněte za den pár sušených datlí Deglet. Zaručujeme, že pro svou delikátní sladkost s ořechovým nádechem se hodí na mlsání „jen tak“ a dodají šmrnc i vašim oblíbeným dezertům.
5. Základ zdravého pečení
V málokterém přírodním sladidlu najdete tolik zdraví prospěšných látek. I proto jsou datle jednou ze základních surovin při přípravě raw dezertů, tyčinek a dalších dobrot. Kromě toho, že pokrm osladí, fungují datle díky své konzistenci zároveň jako skvělé pojidlo dalších ingrediencí.
Pokud jste tedy zastánci poctivého domácího jídla, vyzkoušejte v kuchyni datlovou pastu. Snadno z ní vykouzlíte třeba korpus na zdravý dort, domácí raw kuličky či proteinové tyčinky. Datlový sirup zase dokonale ochutí vaši ranní ovesnou kaši a takové datle naplněné arašídovým máslem jsou dokonalá pochoutka pro všechny zapálené sportovce!
Tak které datle od nás máte nejradši? Sayer, Deglet nebo Medjool? Pokud se vám během cest za exotikou naskytne příležitost ochutnat i jiné druhy, určitě toho využijte. Je možné, že okusíte datle, které v našich končinách nejsou vůbec k dostání. Nezapomeňte nám pak dát vědět, jak vám chutnalo a které odrůdy ještě zařadit do nabídky!