Co se v článku dozvíte?
Mé jméno je makadamie celolistá
Tak by se vám představil až 20 metrů vysoký strom plodící semena kulovitého tvaru známé jako makadamové ořechy. Makadamie původně pochází z východní Austrálie a nyní je rozšířená v tropických oblastech téměř po celém světě.
Plodí ty nejkulaťoulinkatější oříšky na světě. Cesta k nim je ale poměrně trnitá.
Makadamie začínají pořádně plodit klidně až po 10 letech od vysazení. Plody nedozrávají všechy najednou, ale postupně, což komplikuje a prodražuje jejich sklizeň. A to ještě nejsme u konce.
Skořápka makadamů je tak silná, že si s ní poradí jen speciální nářezový stroj. Ale stojí to za to! Uvnitř se totiž ukrývá máslově jemný oříšek, který se ve své nejvyšší obchodní třídě může prodávat jen vcelku. A to není legrace.
Co makadamy obsahují?
Makadamy mají poměrně vysokou energetickou hodnotu. A to hlavně kvůli vysokému obsahu tuků. Potraviny s vysokým podílem tuků a vysokou energetickou hodnotou dříve bývaly přímo démonizované. My ale bojujeme za to, aby tomu tak už nikdy nebylo a na nutriční hodnoty se konečně nahlíželo komplexně.
Odsoudit makadamy kvůli tuku by byla věčná škoda. Ze spektra tuků totiž obsahují více než 75 % mononenasycených mastných kyselin – to jsou ty „hodné tuky“, které prospívají našemu zdraví. A ještě jednu schopnost mají. Díky nim jsou makadamové ořechy ze všech ořechů nejméně náchylné ke žluknutí!
I přes svou nasládlou chuť mají makadamy nízký glykemický index (nezvyšují hladinu cukru v krvi) a jsou tak vhodnou pochoutkou i pro diabetiky. V makadamových oříšcích najdeme také zdraví prospěšnou rozpustnou vlákninu, bílkoviny a vitamíny a minerály. Najdete v nich důležité antioxidanty, vitamíny skupiny B, vitamín E, mangan, fosfor a měď.
Jak nám to pomůže?
Zdravotní benefity makadamů jsou široké. Nebojte se jejich zvýšeného obsahu tuků a mrkněte se na 8 důvodů, proč si je dopřát každý den!
Pro zdravé srdce
Konzumace makadamových ořechů snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Dieta bohatá na mononenasycené mastné kyseliny, které se v makadamech nachází, se podílí na snižování množství LDL cholesterolu v krvi, a tak preventivně působí proti infarktu myokardu. Zároveň pomáhají čistit tepny a snižují i krevní tlak. Toto dokládají také odborné studie.
Prevence buněčného stárnutí
Díky obsahu flavonoidů, polyfenolů, manganu a selenu mají makadamové ořechy antioxidační účinky. Předchází buněčnému stárnutí a poškození našeho těla látkami z vnějšího prostředí. Antioxidanty ničí volné radikály v těle a pomáhají tak předcházet rakovinnému bujení.
Zasytí
Rozpustná vláknina společně s bílkovinami a tuky způsobují pocit zasycení, což pomůže zvláště těm, kdo se snaží zhubnout. Zdravé spektrum tuků v makadamech navíc reguluje a zlepšuje metabolismus tuků. Při konzumaci makadamů dochází ke snížení volných triacylgricerolů (tukových částic) v krvi.
Zlepšují metabolický syndrom
Metabolický syndrom je soubor rizikových faktorů zahrnujících vysoký krevní tlak, zvýšenou glykémii, snížené množství zdraví prospěšného HDL cholesterolu, zvýšené triacylglyceroly v krvi a celkově zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění a diabetu. Konzumace mononenasycených mastných kyselin v makadamových ořeších snižuje všechny tyto rizikové faktory. A navíc si ještě pochutnáte! No kdo by to nebral?
Snižují riziko diabetu mellitu
Diabetes mellitus 2. typu bývá často způsoben kombinací rizik metabolického syndromu. Mononenasycené mastné kyseliny v makadamech tak chrání i před cukrovkou 2. typu. Z dlouhodobého hlediska totiž konzumace makadamů pomáhá snižovat glykémii.
Zdravý mozek a lepší paměť
Vitamín E obsažený v makadamech účinkuje jako ochrana mozkových buněk a působí preventivně proti Parkinsonově a Alzheimerově chorobě.
Měď zase podporuje tvorbu červených krvinek a neurotransmiterů pro přenos signálů v mozku a nervovém systému. Díky obsahu mědi tak makadamové ořechy můžeme s klidem zařadit mezi tzv. brainfood – tedy potraviny, které podporují činnost mozku.
Hořčík pro silné svaly
Díky obsaženému hořčíku a vápníku makadamy přispívají ke správnému průběhu svalové kontrakce. To platí i pro srdeční sval, kde hořčík ovlivňuje správný srdeční rytmus.
Zpevněte chrup i kosti
Fosfor a vápník v makadamech se podílí na zdravé stavbě kostí a zubů. Jsou klíčové pro jejich výstavbu a udržení pevnosti. Jejich zvýšenou potřebu tak mají malé děti ve vývinu a starší lidé v prevenci osteoporózy (řídnutí kostí).
Kolik makadamů denně sníst?
Stejně jako u jiných ořechů, i u makadamů je dobré se držet doporučeného denního množství, které dělá asi 30 gramů. Kolik je to makadamů? Přibližně 20–30 kusů těch z nejvyšší obchodní třídy. Pokud si hlídáte energetický příjem, je potřeba myslet na jejich vyšší energetickou hodnotu a tomu uzpůsobit zbytek jídelníčku.
Denní dávku makadamové lásky si můžete dopřát i ve formě makadamového másla. Je krásně jemné, opravdu máslové a má nasládlou chuť. Hodí se do jogurtů (rostlinných i živočišných) nebo do pečení. Z makadamií se vyrábí i kvalitní makadamiový olej. Ten se vám šikne zejména do studené kuchyně, svoji práci ale odvede i v kosmetice!
Díky své chuti se makadamy perfektně hodí jak pro sladkou kuchyni, tak do pikantních pokrmů, kde stáhnou všechny divoké chutě. Jejich jemná a lahodná máslová struktura ale nejlépe naplno vynikne, když je budete jíst samotné – bez jakýchkoliv dalších přísad. Tak, jak si je odnesete ze Světa plodů.