Co se v článku dozvíte?
Hravější pečení bez lepku – nejen o Vánocích
Věděli jste, že kromě klasické bílé mouky, kde máte na výběr hladkou, polohrubou nebo hrubou variantu, existují i další alternativy? Výživnější, delikátnější a hlavně – bezlepkové. Prostě tak dobré, že z nich budete vrnět blahem. I ty nejtradičnější pokrmy se totiž díky nim promění v hotový gurmánský zážitek.
Lidé s intolerancí na lepek určitě znají náhražky v podobě celozrnné, špaldové nebo žitné mouky. Jenže občas má člověk chuť se odvázat i při bezlepkovém pečení. A právě tehdy je ten správný čas vytáhnout z šuplíku ořechové mouky! Ty totiž mohou při pečení a vaření používat úplně všichni. A to i o Vánocích! Ač se to někdy nezdá, i s přípravou zdravějšího cukroví si můžete vyhrát a vaše chuťové buňky přitom trpět rozhodně nebudou. Jen je třeba vědět, jak na to.
Jsme přesvědčení, že pokud chcete jíst kvalitní a zdravější pokrmy (a nebojíte se vystrčit růžky), ořechové mouky vás naprosto dostanou. Stejně jako nás.
Máte v ruce ořechovou mouku poprvé?
Při svém poprvé se nicméně obrňte trpělivostí, některé oříškové mouky se chovají trošku jinak než ty klasické. Jak jsme totiž zmínili výše, nemají v sobě lepek, který drží těsto pohromadě. To ale neznamená, že by se těsto z oříškové mouky rozpadalo! Je jen jemnější, takže byste s ním měli zacházet šetrněji. Zároveň je dobré mít na paměti, že oříškové mouky sají vodu více než ty klasické.
Například kokosová mouka (která po kokosu i krásně voní) si bere dost velké množství vody, a tím některé pokrmy vysušuje. Zároveň pokud je ořechové mouky v těstě více, má tendenci se více připalovat. Každá mouka má holt svůj charakter, a potřebuje proto i jiné zacházení. Můžeme ale slíbit, že výsledek rozhodně stojí za to.
Čím jsou ořechové mouky unikátní?
Mouky vyrobené z ořechů jsou tím nejčistším, co si pro pečení můžete vybrat. Uvnitř jsou totiž pouze rozdrcené oříšky a nic navíc. Se vší skromností taky můžeme říct, že ty ze Světa plodů, jsou ještě o něco vymazlenější.
Naše mouky se totiž pyšní NNF kvalitou, díky čemuž všichni široko daleko vědí, že pochází z ekologického zemědělství. O důvod víc je vyzkoušet, co myslíte?
No a pak je tady výživová stránka věci.
Ořechové mouky v sobě uchovávají vitamíny a minerály podobně jako čerstvé oříšky. Navíc jsou přímo po okraj nabité omega-3 nenasycenými mastnými kyselinami, které mají v rámci udržení pevného zdraví samy o sobě skvělou reputaci. Pomáhají totiž zlepšit paměť, koncentraci i psychickou pohodu a vitalitu. Podle zjištění expertů tvoří tyto kyseliny až čtvrtinu suché váhy lidského mozku a to je samo o sobě opravdu fascinující. Teď už ale zase zpět k moukám.
Na rozdíl od běžné mouky jsou ty vyrobené z ořechů tučnější, ale také se pyšní větším podílem bílkovin, takže vám pocit sytosti vydrží delší dobu. V praxi to znamená, že sníte menší porci upečeného koláče nebo už zmíněného vánočního cukroví – a to se někdy fakt hodí. Zvlášť když chcete zapnout své oblíbené kalhoty i na Silvestra.
Máme tady však i jedno malé „ale“. I přesto, že jsou mouky z ořechů opravdu zdravé, i u nich platí staré dobré „všeho s mírou“. Hlídejte si proto množství. Obecně se doporučuje nepoužívat ořechové mouky jako jedinou náhradu. Nejlepší variantou je proto společně kombinovat různé druhy – mouky oříškové, pšeničné, žitné, špaldové… Ať je ten život zase o něco pestřejší.
hodnoty na 100 g | mandlová mouka | kokosová mouka |
---|---|---|
Bílkoviny | 21 g | 19,2 g |
Tuky | 54 g | 8,1 g |
Jen pro srovnání: Pistáciová mouka obsahuje na 100 gramů 26,9 g bílkovin a 54 g tuku. Oproti tomu například kokosová mouka má na stejné množství 19,2 g bílkovin a pouze 8,1 g tuku.
Mouky vyrobené z drcených ořechů jsou podle nás takovými superhrdiny mezi moukami. Jsou totiž nabité vlákninou, která výrazně zlepšuje vaše zažívání.
Ne nadarmo se říká, že zdravá střeva znamenají šťastný život. Střevní mikrobiom totiž ovlivňuje opravdu velké množství důležitých procesů v našem těle (na prstech bychom se nedopočítali) a ač je jeho výzkum ještě stále tak trochu v plenkách, už teď víme, že výrazně ovlivňuje psychickou pohodu, trávení, imunitu a dokonce i kardiovaskulární systém. Můžeme tedy (doslova) s klidným srdcem říct, že z ořechové mouky budou skákat radostí nejen vaše chuťové buňky, ale taky přátelské střevní baktošky.
S ořechovými moukami je pečení zážitek
Kuchtění s ořechovými moukami je skoro jako kouzlo. Rozemleté ořechy totiž při pečení mění své chemické vlastnosti a vytrácí se z nich vlhkost. Jestli proto plánujete upéct něco na zub právě z ořechové mouky, doporučujeme použít tu, která je částečně zbavená přebytečného tuku, takže není tolik mastná. S našimi oříškovými moukami to budete mít takřka bez starostí – jsou pro pečení jako stvořené!
Dezertům sluší mandlová i pistáciová. No ty kokos!
Honí vás mlsná, ale nejste si jistí, po které z oříškových muk při pečení sáhnout? Máme s nimi značné zkušenosti a moc rádi vám s výběrem poradíme. Někdy je totiž dobrá rada nad zlato více, než sůl. A u ořechové mouky to platí dvojnásob. Níže proto nenápadně „odložíme“ naše osobní oblíbence.
Mandlová mouka
Ve Světě plodů máme speciální mandlovou mouku Extra Fine, která obsahuje pouze jemně namletá přírodní jádra bez slupek až z Kalifornie. Je proto ideální variantou pro všechny gurmány, kteří chtějí, ať je jejich výtvor lehký a nadýchaný jako obláček. Parádně vynikne třeba v piškotech a korpusech nebo při přípravě mandlového cukroví a dezertů.
Navíc díky tomu, že mouka neobsahuje žádná aditiva, bude v dezertech excelovat i její nádherně mandlová chuť a vůně.
Pistáciová mouka
Ořechová mouka vyrobená z pistácií zaujme na první pohled. A to platí i pro dezerty. Třeba taková bábovka díky pistáciové mouce získá naprosto cool zelenkavou barvu. Ve spojení s malinami a ruby čokoládou je pak efekt opravdu ohromující. A pro recept nemusíte vůbec nikam daleko. Jednu naprosto boží bábovku jsme totiž už vyzkoušeli za vás.
Tuhle dobrotu tak ocení úplně všichni – kuchtíci, zapřísáhlí ochutnávači těsta i malí mlsouni. A to i přes to, že zelenou barvu v jídle děti obecně moc nemilují (brokolice by mohla vyprávět). Pistácie navíc obsahují omega-9 nenasycené mastné kyseliny.
Perlička na závěr: Výzkumy naznačují, že kyselina olejová (omega-9), která je i hlavní součástí středomořské stravy (většina olivového oleje je tvořena právě kyselinou olejovou), posiluje obranyschopnost a podporuje imunitní systém v boji s patogeny.
Kokosová mouka a dotek kešu
Kokosová mouka je bezlepková a lehce stravitelná, navíc s vysokým podílem vlákniny a bílkovin. Vyrobili jsme ji pro vás šetrným ekologickým způsobem, takže i ona hrdě nosí odznáček s NNF kvalitou.
Naše kokosová mouka je navíc RAW, takže ukuchtěné vánoční cukroví se vám bude doslova rozplývat na jazyku – a ta vůně! Mňam. Pokud své výtvory navíc nestrčíte do trouby, uchovají si i všechny živiny. Kokosová mouka se totiž pyšní i vysokým obsahem vitamínů (především B1, B2, B6, E, C) a minerálů (Mg, Mn, Ca, Fe, K) – tepelná úprava je však dokáže pořádně potrápit (a znehodnotit).
A když už budete u toho RAW (ne)pečení, dejte šanci i drceným kešu. Když se totiž tyhle oříšky předem přes noc namočí a poté rozmixují, dá se z nich vykouzlit naprosto bezkonkurenční cheesecake. Třeba jako ten náš s dračím ovocem!
Mouka z vlašských ořechů a drcené lískáče
Hledáte nejlepší mouku na vanilkové rohlíčky? Právě jste ji našli! Mouku z vlašských ořechů jsme pro vás namleli opravdu pečlivě, i s drobnými slupkami. Díky tomu se v mouce krásně střídají odstíny hnědé a krémové a co je důležitější – mouka si tak uchovává i typickou ořechovou chuť a vůni.
Alternativou klasické mouky mohou být i drcené kousky ořechů. Naše Lískooříškové se skvěle hodí do přípravy korpusů, zdobení dortů nebo jako přísada k ochucení jogurtů a kaší.
Podpultové tipy na TOP recepty z ořechové mouky
Chcete dát ořechovým moukám šanci, ale netušíte, na kterém receptu si smlsnout jako první? Tak přesně pro vás máme připravené tyhle čtyři „podpultovky“. Obvykle receptům nenadržujeme, u těchto ale uděláme výjimku. Právě ořechové mouky tady totiž hrají prim.
1. Pistáciovo-čokoládový dort. Přemýšlíte, čím obdarovat vaše nejbližší? Upečte jim netradiční narozeninový dort z pistáciové mouky! Je krásný, zdravý a co je hlavní – extra čokoládový! Potěší jak malé cácorky, tak i ty, kterým se svíčky na dort už pomalu nevejdou (náš případ, ale psst).
2. Veganský jahodový koláč s drobenkou. Říkal někdo božská sladká tečka? Máme! A tuhle konkrétní ocení i vegani. Veganský jahodový koláč v sobě navíc ukrývá mandlovou mouku, která mu přidává na jemnosti, takže rozhodně stojí za ochutnání. My bychom ho mlsali po kilech.
3. Domácí Snickers kuličky s karamelem. Upřímně známe jen málo lidí, kteří by nepodlehli kouzlu čokolády a karamelu. My jsme v tom teda až po uši. Chcete něco malého, co zažene hlad i chutě? Tyhle Snickersky to zvládnou raz dva!
4. Bezlepkové sezamové tyčinky. Sedíte zrovna s přáteli a nemáte do čeho kousnout? Dejte šanci netradičním moukám i ve slaném pečení! Sezamové tyčinky můžete křoupat jen tak samotné nebo je s klidným svědomím namáčet do dipu (bylinky nebo česnek to jistí). A když si k nim třeba otevřete i víno, uvidíte, že filmové maratony najednou dostanou úplně jiné grády.
Pro kouzelnější pečení
Chcete, aby byly vaše dobroty ještě o křup unikátnější? Zkuste zakouzlit s pestrobarevnými lyo prášky a jedlými květy nebo třeba křupavými kousky karamelu a nádherně voňavým vanilkovým aroma. Fantazii se prostě meze nekladou. A při pečení to platí dvojnásob!
Víte, jaké jsou naše tajné přísady pro sladší pondělky, krásnější dezerty i naprosto dekadentní snídaně? Mrkněte níže a uvidíte, kam až vás inspirace zavede…