Dárek na poslední chvíli? 👉 Dárkový voucher 💌 Nebo doplňte zásoby na prodejnách. Kde a kdy? 

Tajemství bezlepkového pečení

v úterý 13. 8. | 1752x přečteno


Máte v rodině nebo mezi přáteli celiaka? A vy zoufale nevíte, čím ho pohostit, když přijede na návštěvu? V obchodě stojíte před regálem bezlepkových výrobků a obočí se vám při pohledu na ceny bezlepkových produktů zvedá do půlky čela? V tomto článku vám prozradíme tajemství bezlepkového pečení, protože i bezlepkáři si zaslouží dobré a chutné jídlo a nemusí být ani drahé. Zjistěte jak na to!

Sdílet



Tajemství bezlepkového pečení

K čemu slouží lepek?

Lepek je bílkovina, která se nachází v obilovinách, jako je pšenice, ječmen a žito. Je důležitou složkou při pečení. Když se mouka smíchá s vodou, lepek vytváří elastickou síť, která dává těstu pružnost a pevnost. Tato lepková síť zachytává vzduchové bubliny během kynutí, což umožňuje těstu nabýt na objemu a udržet strukturu.

Lepek také pomáhá udržet vlhkost v pečivu, což zajišťuje měkkou a jemnou texturu. Bez lepku mají těsta tendenci být drobivá a méně pružná, což představuje výzvu při pečení bezlepkových koláčů, kde je třeba použít alternativní ingredience, aby se dosáhlo podobné struktury a konzistence. Co přidat do těsta, aby bylo vláčné a měkké?

I bezlepkové koláče můžou být vláčné a měkké.

Bezlepkové mouky mají tendenci být sušší

Mouky jako jsou rýžová, mandlová nebo kukuřičná mouka, mají tendenci být sušší než pšeničná mouka. Důležité je tedy přidat do těsta vlhkost. K tomu dobře poslouží ovoce - například nastrouhaná jablka, hrušky, rozmačkané banány nebo klidně i strouhaná cuketa.

Nastrouhané ovoce uvolňuje během pečení vlhkost, což zlepšuje celkovou vláčnost a měkkost výsledného výtvoru. Vláknina a pektin v ovoci působí jako pojivo, které drží těsto pohromadě. To je zvláště důležité u bezlepkového pečení, kde chybí lepková síť.

Do bezlepkového těsta přidejte čerstvé ovoce, získáte měkký a vláčný výsledek.

Jakou bezlepkovou mouku vybrat?

Na trhu je velké množství přirozeně bezlepkových muk. Od různých směsí až po jednodruhové, které můžeme rozdělit do několika kategorií:

  1. obilné: rýžová, kukuřičná, jáhlová, ovesná
  2. pseudoobilné: pohanková, quinoová, amarantová
  3. luštěninové: cizrnová, čočková, fazolová
  4. ořechové a semínkové: mandlová, kokosová, lněná
  5. škrobová: bramborová, tapioková

K pečení sladkých buchet a koláčů se hodí nejlépe rýžová, pohanková, mandlová nebo kokosová a je dobré je při pečení i nakombinovat.

Pozor na hygienu!

Jen nezapomeňte při přípravě dbát na čistotu v kuchyni! Pokud má být koláč vhodný pro celiaky, dezinfikujte před přípravou plochy a ukliďte všechny věci, které by mohly vaši snahu zmařit - ukliďte z linky pšeničnou mouku i pečivo a používejte vždy čisté náčiní!

zdravá strava

Bezlepkový karamelový koláč s lískovými ořechy

Vyzkoušejte jednoduchý hrnkový koláč vhodný pro celiaky, který zvládne každý! 

Čtěte také

Jídelníček pro vegany. Jak na zdravé veganství?

Jídelníček pro vegany. Jak na zdravé veganství?

01.11.24 | 27491x přečteno | 9 minut

Jak posílit imunitu?

Jak posílit imunitu?

20.09.24 | 9735x přečteno | 4 minuty

Líbí se Vám článek?

Přihlaste se k odběru a dostávejte další zajímavé články do e-mailu každý týden.

Odebírat

Kam dále?

Menu

zavřít

Přihlášení pomocí e-mailu

Zapomněli jste heslo?