Co je to dražování?
Dražování je obalování surovin v čokoládě, medu či cukru. Původ má už v antickém Řecku, odkud také pochází tento název – řecké „tragemata“ [dra:žmata] totiž označuje pamlsek nebo dezert.
Jak to všechno začalo?
Dražované suroviny, nebo také „dražovky“, jak jim říkáme, jsme původně odebírali od externích dodavatelů, s kvalitou jsme však spokojeni nebyli. Běžně totiž výrobci na surovinu nanáší glukózový sirup a následně ji obalují v cukru, aby byla výroba levnější a čokoláda lépe přilnula. Výsledný produkt pak obsahuje spoustu cukru, a tak jsme se v roce 2016 rozhodli jít na to jinak a do výroby dražovek se pustili sami. Rychle jsme ale zjistili, že to není žádná legrace, výroba dražé je totiž technologicky velmi náročná. Naštěstí se paní Hofmanová nezalekne žádné výzvy a zatím jsme nenarazili na nic, co by v čokoládě nedokázala obalit. Od otevření vlastní dražovny jsme produkci navýšili už o 300 %!
Naše dražované produkty neobsahují žádný přidaný cukr ani glukózový sirup. Používání levných surovin není naše cesta! Nad vstupními surovinami máme úplnou kontrolu a všechny ořechy i ovoce, které v čokoládě obalujeme, pečlivě vybíráme. Jsou to tytéž prémiové suroviny, které najdete na našem e-shopu, žádné podřadné kousky ani druhou jakost v našich dražovkách nenajdete!
Jak probíhá dražování?
V dražovně je několik zvláštně vypadajících strojů, které si paní Hofmanová nechala vyrobit na zakázku. Kromě toho je tady taky pořádná zima – kvůli správnému tuhnutí čokolády teplota v dražovně nepřesahuje 14 °C. „Někdo se chodí otužovat do rybníka, já do dražovny,“ vtipkuje s oblibou paní Hofmanová. Je proto potřeba se pořádně obléct a být neustále v pohybu. Ještě štěstí, že o práci tady není nouze!
Nejprve je potřeba pomalu rozehřát čokoládu – a ne tak ledajakou, na dražování se používá speciální čokoláda, která musí mít určitý stupeň viskozity, aby se v ní suroviny krásně obalily. Používáme převážně čokoládu české výroby, která má minimum aditiv a neobsahuje palmový tuk.
Následně se suroviny nasypou do velkého bubnu míchačky a za stálého otáčení a chlazení se obalují čokoládou. Ta se přilévá průběžně, suroviny tedy postupně získávají další a další tenoučké kabátky z čokolády. Obalit jednu várku trvá až 4 hodiny! Při každém nalévání čokolády je potřeba suroviny důkladně promíchat, není proto jediný kousek, který by paní Hofmanové neprošel pod rukama.
Vychytat správný poměr surovin a čokolády je pěkná věda, stejně jako nastavit ideální teplotu. V případě potřeby se suroviny během dražování dochlazují s pomocí ventilátoru. Nesmí se to ale přehnat, jinak čokoláda ztuhne moc rychle a naskáčou jí vrásky. Každá vrstva musí být dokonale hladká!
Na závěr se dražovky „lakují“, aby byly hezky hladké. My však dražovky mnohem raději obalujeme ve skořici, kakau či prášku z lyofilizovaného ovoce.
Unikátní příchutě našich dražovek
S nápady na nové příchutě přichází majitel firmy Tom, syn paní Hofmanové, který má prý už od malička vytříbené chutě. Testovací várku obaluje paní Hofmanová ručně a následně nové dobroty všichni ochutnáme a přísně ohodnotíme. Jakmile od nás dostanou 11 bodů z 10, putují do výroby.
V současnosti u nás můžete ochutnat takové unikáty, jako jsou kokosové zlomky v mléčné čokoládě, které jsou podle paní Hofmanové absolutní špička, nebo lískové ořechy v karamelové čokoládě, které chutnají skoro jako Toffi…, ehm, jedna oblíbená bonboniéra – ba ne, prý jsou ještě mnohem lepší!