Co se v článku dozvíte?
Jedině tu pravou z Cejlonu
Věděli jste, že existuje více druhů skořice? Na pultech obchodů se nejčastěji setkáte se skořicí čínskou (neboli cassia). Ta má sice podobnou chuť i vůni a přináší dokonce některé ze zdravotních benefitů jako ta cejlonská, ale v porovnání s pravou skořicí v podstatně nižší míře. Hlavním problémem skořice z Číny je významný obsah alkaloidu kumarinu, který zatěžuje játra a ledviny. Skořice cassia má tmavě hnědou barvu, na dotyk je o poznání tvrdší a její svitek je zarolovaný jenom v jedné vrstvě. Na jazyku je čínská skořice ostrá a štiplavá.
Oproti tomu pravá skořice ze Srí Lanky – tedy cejlonská skořice – obsahuje kumarinu jen malé množství. Kromě toho se vyznačuje charakteristickou jemnou, sladkou a vyváženou chutí s nádechem citrusů a tropických plodů. Pravou cejlonskou skořici poznáte na první pohled a samozřejmě také při ochutnání. Je světle hnědá, sladká, na dotek křehká a její svitek připomíná doutník – je složený z více tenkých vrstev.
Vliv skořice na zdraví: 5 úžasných benefitů
1. Pořádná dávka antioxidantů
Antioxidanty jsou látky, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit, proto je potřeba je doplňovat v potravě. V těle totiž plní velmi důležité funkce. Tou hlavní je ochrana buněk před oxidačním poškozením způsobeným volnými radikály. Tzv. oxidační stres vede k předčasnému stárnutí buněk a zvyšuje náchylnost organismu k zánětům a mnoha onemocněním.
Skořice je antioxidanty doslova nabitá. V množství antioxidantů dokonce vítězí například i nad „superpotravinami“, jako je česnek a oregano. Silné antioxidanty přítomné ve skořici se nazývají polyfenoly. Podporují enzymatické procesy v lidském těle, zlepšují chuť k jídlu a přispívají k regulaci hladiny cukru v krvi. Vědecké studie dále poukazují na to, že antioxidanty ve skořici podporují v lidském těle protizánětlivé procesy!
2. Klidná mysl s vůní skořice
V lidském těle hraje velmi důležitou roli hormon inzulín. Mezi jeho hlavní funkce patří usměrňování metabolismu a spotřeby energie. Dále je nezbytný pro regulaci hladiny cukru v krvi. Čím dál více lidí se potýká s inzulinovou rezistencí, tedy sníženou schopností těla využít svůj vlastní inzulin. Jednoduše řečeno, inzulin v jejich těle nemůže plnit své důležité funkce.
Dobrou zprávou je, že právě skořice pomáhá zásadním způsobem snížit inzulinovou rezistenci. Díky tomu pak může tento hormon působit v plné síle. Navíc skořice prokazatelně napomáhá snížení hladiny cukru v krvi u pacientů s diabetem II. typu. Tento účinek byl prokázán jak v dlouhodobém časovém horizontu, tak ihned po jídle.
Přemýšleli jste někdy, proč se po šálku lahodného čaje se skořicí cítíte tak uvolnění? Navozením vánoční atmosféry to není. Relaxační účinky skořice souvisí právě se stabilizací hladiny cukru v krvi. To je důvodem, proč je skořice častou přísadou čajových či vonných směsí pro zklidnění těla i mysli.
3. Špetka pro zdravé srdce
Skořice patří mezi potraviny, které přispívají k regulaci normální hladiny cholesterolu v krvi. Pomáhá v těle snižovat „špatný“ LDL cholesterol a naopak pomáhá zvyšovat množství „dobrého“ HDL cholesterolu. Výzkum z roku 2013 došel k závěru, že pro dosažení těchto účinků stačí konzumovat pouze 120 mg skořice denně. Další studie provedená na zvířatech poukazuje na to, že skořice přispívá ke snížení krevního tlaku. Pro zdravější srdce tedy stačí opravdu jen špetka skořice denně!
4. Pryč s bacily!
Jednou z hlavních aktivních složek ve skořici je látka zvaná cinnamaldehyd. Kromě toho, že stojí tato organická sloučenina za typickou hřejivou chutí a vůní, může pomoci i v boji proti různým druhům infekce. Vědecké studie potvrdily účinnost skořice proti několika druhům bakterií a jiných nežádoucích mikroorganismů.
Pro své antimikrobiální účinky se skořice přidává do zubních past, ústních vod a dalších produktů určených pro ústní hygienu. Podle výzkumů totiž také napomáhá předcházet vzniku zubního kazu a redukuje zápach z úst.
5. Pro dobré zažívání
Ve východní i západní medicíně se již po staletí používají skořicové extrakty ke zmírnění obtíží s trávením. Skořice je bohatým zdrojem vlákniny a minerálů (především vápníku, manganu a železa). Dostatek vlákniny a vápníku ve stravě stimuluje v lidském organismu proces vylučování soli a škodlivin. Zároveň tyto látky podporují peristaltické pohyby střev, a tak přispívají k pravidelnému vylučování. Nadměrná konzumace skořice však může vést k pálení žáhy. A tak i u skořice platí – všeho s mírou.
Skořice dodá vašemu tělu mnohem víc než jen lahodný prožitek při jídle a uklidňující pocit. Spektrum zdravotních benefitů, které pravidelná konzumace skořice přináší, je skutečně široké. Tak si ji zařaďte do jídelníčku. Vyzkoušejte, jak je skvělá se solí a pekanovými ořechy, posypte si s ní kakao, přidejte ji do ranní kaše nebo si ovoňte lívance štiplavě sladkou chutí!